top of page
61cfa310bd0d4940a65cbdf41c173823.png
Що таке інклюзивна освіта?

Інклюзивна освіта як концепція, філософія освіти (як наприклад, демократична освіта, громадянська освіта, особистісно-зорієнтована освіта тощо) у різних джерелах описується по-різному.

Розрізняють вужче й ширше розуміння інклюзивної освіти. Вужче розуміння інклюзії – це «включення» дітей з особливими освітніми потребами та дітей з інвалідністю в загальноосвітні навчальні заклади. Ширше розуміння інклюзивної освіти полягає в позитивному ставленні до багатоманітності учнів, цінуванні та врахуванні відмінностей кожного учня.

Спільними для всіх визначень інклюзивної освіти є такі положення:
  • В основі інклюзивної освіти – підхід, що базується на дотриманні права на освіту для всіх дітей, у тому числі дітей із соціально вразливих груп (дітей з особливими освітніми потребами, дітей з інвалідністю, дітей-сиріт тощо).
  • Позитивне сприйняття багатоманітності – сприйняття індивідуальних відмінностей учнів як корисного ресурсу, а не проблеми.
  • Максимально значуща участь в освітньому процесі, а не тільки фізична присутність у класі/групі. https://cvetjchka.wixsite.com/mysite

ІНКЛЮЗИВНА ОСВІТА — НАДИХАЮЧІ ПРИКЛАДИ ЗІ ШКОЛИ

Досвід чеських та українських освітян

загружено.jpg
Критерії-оцінювання-навчальних-досягнень-учнів-початкових-класів-з-порушеннями-інтелектуал
загружено (1).jpg

Стаття 53.  Кожен має право на освіту. Повна загальна середня освіта є обов'язковою. Держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах; розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійно-технічної, вищої і післядипломної освіти, різних форм навчання; надання державних стипендій та пільг учням і студентам. 

Стаття 23. 
•  
п.1.  Держави-учасниці визнають, що неповноцінна в розумовому або фізичному відношенні дитина має вести повноцінне і достойне життя в умовах, які забезпечують її гідність, сприяють почуттю впевненості в собі і полегшують її активну участь у житті суспільства. 
•  п.2. Держави-учасниці визнають право неповноцінної дитини на особливе піклування, заохочують і забезпечують надання, за умови наявності ресурсів, дитині, яка має на це право, та відповідальним за турботу про неї допомогу, щодо якої подано прохання і яка відповідає стану дитини та становищу її батьків або iнших осіб, що забезпечують турботу про дитину.

Стаття 28 
 п.1.  Держави-учасниці визнають право дитини на освіту, і з метою поступового досягнення здійснення цього права на підставі рівних можливостей вони, зокрема:
a)  вводять безплатну й обов'язкову початкову освіту;
b)  сприяють розвиткові різних форм середньої освіти, як загальної, так і професійної, забезпечують її доступність для всіх дітей та вживають таких заходів, як введення безплатної освіти та надання у випадку необхідності фінансової допомоги;
c)  забезпечують доступність вищої освіти для всіх на підставі здібностей кожного за допомогою всіх необхідних засобів;
d)  забезпечують доступність інформації і матеріалів у галузі освіти й професійної підготовки для всіх дітей;
e)  вживають заходів для сприяння регулярному відвіданню шкіл і зниженню кількості учнів, які залишили школу.
•  п.2. Держави-учасниці вживають всіх необхідних заходів, щоб шкільна дисципліна була забезпечена методами, що ґрунтуються на повазі до людської гідності дитини та відповідно до цієї Конвенції.

Стаття 4 
•  п.1.  Держави-учасниці зобов'язуються забезпечувати й заохочувати повну реалізацію всіх прав людини й основоположних свобод всіма особами з інвалідністю без будь-якої дискримінації за ознакою інвалідності. 
Стаття 5 
 п.2.  Держави-учасниці забороняють будь-яку дискримінацію за ознакою інвалідності й гарантують особам з інвалідністю рівний та ефективний правовий захист від дискримінації на будь-якому ґрунті. 
Стаття 7. 
 п.1.  Держави-учасниці вживають усіх необхідних заходів для забезпечення повного здійснення дітьми з інвалідністю всіх прав людини й основоположних свобод нарівні з іншими дітьми. 
•  п. 2.  В усіх діях стосовно дітей з інвалідністю першочергова увага приділяється вищим інтересам дитини. 

Стаття 24 
•  п.1.  Держави-учасниці визнають право осіб з інвалідністю на освіту. Для цілей реалізації цього права без дискримінації й на підставі рівності можливостей держави-учасниці забезпечують інклюзивну освіту на всіх рівнях і навчання протягом усього життя.

Стаття 3.
•  п.2.  В Україні створюються рівні умови доступу до освіти. Ніхто не може бути обмежений у праві на здобуття освіти. Право на освіту гарантується незалежно від віку, статі, раси, стану здоров’я, інвалідності, громадянства, національності, політичних, релігійних чи інших переконань, кольору шкіри, місця проживання, мови спілкування, походження, соціального і майнового стану,  наявності судимості, а також інших обставин та ознак. 
Стаття 19. 
 п.1.  Органи державної влади та органи місцевого самоврядування створюють умови для забезпечення прав і можливостей осіб з особливими освітніми потребами для здобуття ними освіти на всіх рівнях освіти з урахуванням їхніх індивідуальних потреб, можливостей, здібностей та інтересів. 
Стаття 20. 
 п.1.  Заклади освіти за потреби утворюють інклюзивні та/або спеціальні групи і класи для навчання осіб з особливими освітніми потребами. У разі звернення особи з особливими освітніми потребами або її батьків така група або клас утворюється в обов’язковому порядку.

Стаття 9. 
п.1.  Громадяни України незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, стану здоров’я, особливих освітніх потреб, складних життєвих умов, місця проживання, мовних або інших ознак мають рівні права на здобуття дошкільної освіти у закладах дошкільної освіти незалежно від підпорядкування, типів і форми власності, а також у сім'ї.
п. 2.  Здобуття дошкільної освіти в закладах дошкільної освіти незалежно від підпорядкування, типів і форми власності має забезпечити виконання вимог Базового компонента дошкільної освіти.
Виконання вимог Базового компонента дошкільної освіти стосовно дітей з особливими освітніми потребами забезпечується з урахуванням їхніх задатків, нахилів, здібностей, iндивідуальних психічних і фізичних можливостей та у тій формі, яка для кожної дитини є найбільш оптимальною.

Стаття 6.
п.1.  Громадянам України незалежно від раси, кольору шкіри, особливостей інтелектуального, соціального і фізичного розвитку, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, стану здоров’я, особливих освітніх потреб, місця проживання, складних життєвих умов, мовних або інших ознак забезпечується доступність і безоплатність здобуття повної загальної середньої освіти у державних і комунальних навчальних закладах.
Стаття 161.
п. 1.  Для навчання дітей з особливими освітніми потребами заклади загальної середньоїосвіти на підставі звернення батьків дитини або осіб, які їх замінюють, утворюють інклюзивні та/або спеціальні групи і класи.
п. 2.  Інклюзивне навчання  -  система освітніх послуг, гарантованих державою, що  базується на принципах недискримінації, врахування багатоманітності людини, ефективного залучення та включення до освітнього процесу всіх його учасників.
Організація інклюзивного навчання у державних і комунальних закладах загальної середньої освіти здійснюється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки.

п.1.  Цей Порядок визначає вимоги до організації інклюзивного навчання у загальноосвітніх навчальних закладах з метою реалізації права дітей з особливими освітніми потребами на освіту за місцем проживання, їх соціалізації та інтеграції в суспільство, залучення батьків до участі у навчально-виховному процесі. 
п.2.  Освітні послуги надаються дітям з особливими освітніми потребами загальноосвітніми навчальними закладами у класах з інклюзивним навчанням із застосуванням особистісно орієнтованих методів навчання та з урахуванням індивідуальних особливостей навчально-пізнавальної діяльності таких дітей.

Положення визначає основні принципи, завдання, функції та порядок організації діяльності команди психолого-педагогічного супроводу дітей з особливими освітніми потребами, які здобувають освіту в умовах інклюзивного навчання в закладах загальної середньої та дошкільної освіти. Розтлумачує значення понять таких понять як індивідуальна навчальна програма, індивідуальний освітній план, визначає склад учасників Команди супроводу, принципи діяльності та завдання Команди супроводу,  основні функції її учасників ( у тому числі практичного психолога, соціального педагога, вчителів-дефектологів, асистента вчителя/вихователя, медичного працівника та  інших членів Команди).

Документ містить кваліфікаційну характеристику асистента вчителя: роз’яснює його посадові обов’язки та наводить вимоги до знань і умінь.
Щодо введення посади вихователя (асистента вчителя) у  загальноосвітніх навчальних закладах з інклюзивним навчанням

п.1.  Цей Порядок визначає вимоги до організації інклюзивного навчання у загальноосвітніх навчальних закладах з метою реалізації права дітей з особливими освітніми потребами на освіту за місцем проживання, їх соціалізації та інтеграції в суспільство, залучення батьків до участі у навчально-виховному процесі. 
п.2.  Освітні послуги надаються дітям з особливими освітніми потребами загальноосвітніми навчальними закладами у класах з інклюзивним навчанням із застосуванням особистісно орієнтованих методів навчання та з урахуванням індивідуальних особливостей навчально-пізнавальної діяльності таких дітей.

Положення визначає основні принципи, завдання, функції та порядок організації діяльності команди психолого-педагогічного супроводу дітей з особливими освітніми потребами, які здобувають освіту в умовах інклюзивного навчання в закладах загальної середньої та дошкільної освіти. Розтлумачує значення понять таких понять як індивідуальна навчальна програма, індивідуальний освітній план, визначає склад учасників Команди супроводу, принципи діяльності та завдання Команди супроводу, основні функції її учасників ( у тому числі практичного психолога, соціального педагога, вчителів-дефектологів, асистента вчителя/вихователя, медичного працівника та  інших членів Команди).

Лист Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України № 1/9-675 від 25.09.2012.

Документ містить кваліфікаційну характеристику асистента вчителя: роз’яснює його посадові обов’язки та наводить вимоги до знань і умінь.
Щодо введення посади вихователя (асистента вчителя) у  загальноосвітніх навчальних закладах з інклюзивним навчанням

Документ містить роз’яснення щодо введення додаткової посади вихователя (асистента вчителя) для роботи з учнями з особливими освітніми потребами, зокрема щодо розрахунку ставки на клас, порядку розробки і затвердження посадових обов'язків вихователя загальноосвітнього навчального закладу з інклюзивним навчанням, умов та розміру оплати праці вихователів загальноосвітніх навчальних закладів та інших важливих питань. 

Портал допоможе батькам реалізувати права дітей з ООП на здобуття дошкільної та загальної середньої освіти. Зокрема, подати заяву до інклюзивно-ресурсного центру, отримати запрошення на проходження комплексного оцінювання та ін. На порталі розміщено інструктивно-методичні матеріали для батьків та для закладів освіти, а також інформацію про підключені ІРЦ в областях України.

Навчально-методичний посібник, виданий колективом авторів за загальною редакцією 

М.А. Порошенко і рекомендований Міністерством освіти і науки України (Наказ № 802 від 24.07.2018 р.), розкриває організаційні аспекти утворення та діяльності інклюзивно-ресурсних центрів, містить інформацію про кадрове забезпечення, документацію і вимоги до оснащення кабінетів ІРЦ, а також загальні рекомендації щодо навчання і розвитку дітей з особливими освітніми потребами. 

Інструкція щодо заповнення форми первинної облікової документації № 112/о «Історія розвитку дитини № ___»

Цей документ визначає порядок заповнення і зберігання форми № 112/о.

Мій братик з Місяця

Автором цього мультфільму є француз Фредерік Філібер. Його син – аутист, і саме він надихнув Фредеріка на створення короткометражної стрічки, в якій оповідачем виступає сестра особливого хлопчика. Вона розповідає про його життя і про те, яким він бачить навколишній світ: «Він ніби не бачить і не чує мене, він дивиться в небо … Якби я була чарівницею, я б зачарувала його, щоб йому більше подобалося бути з нами, ніж на Місяці”. Сестра придумала особливу мову, щоб спілкуватися з братом-аутистом і запевняє всіх, що з ним все в порядку, просто він «з Місяця».

Мультфільм «Скарлетт»
Мультфільм «Вальсовий дует»

 Секрет Маель

Людей, які страждають синдромом Ангельмана, часто приймають за диваків, які посміхаються з приводу і без. Насправді ці люди просто не можуть контролювати свою міміку і рухи рук, – мимовільні і хаотичні. Мультфільм допоможе дітям зрозуміти, як слід реагувати, якщо раптом ви познайомитеся з людиною з синдромом Ангельмана.

Мультфільм «Мотузки»
Мультфільм-казка
«Соловейко з одним крилом»
Мультфільм «Подарунок»

Незвичайний молодший братик

Анімація «Акуратна історія»

Про Діму

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Instagram Social Icon

© Сайт вчителя початкових класів. Іклюзивна освіта

 Сайт створений на Wix.com

bottom of page